Trema

Details

trema

Trema to uczucie które towarzyszy nam przez całe życie. Przychodzi nagle lub piętnuję się stopniowo przy różnych, ważnych okolicznościach takich jak: przemówienia publiczne, egzaminy, pierwsze randki lub jak w moim przypadku wystąpienia muzyczne.

Kiedy pojawia się trema…

Początki moich występów nie były wielkie. Nie były to żadne koncerty dla wielkiej publiczności.
Terma pojawiała się już nawet przed pierwszym graniem dla znajomych w lesie przy winie. Są sposoby, które pomagały mi ją zmniejszyć. Lecz najpierw musimy sobie zdać sprawę co w naszej głowie sprawia, że trema się pojawia.

Naturalna obawa, która towarzyszy człowiekowi od wieków jest tym co powiedzą ludzie, znajomi, znajomi znajomych. U mnie owszem były takie obawy, ale bardziej przejmowałem się co powiedzą dziewczyny, które mi się podobały. To w ich oczach chciałem wypaść najlepiej. Grunt żeby się nie poddawać nawet jak słyszysz „musisz trochę poćwiczyć”. Średnio uzdolniony muzyk też może być ciekawą osobą, a życie pokazuję, że i tacy byli zdolni się wybić i zrobić karierę.

trema

Trema – jak ją przezwyciężyć

Przede wszystkim dobre przygotowanie. Wystarczy ogarnąć dwie piosenki i grać je przez cały wieczór. Serio to działa. Granie piosenek nie jest trudne. Gorzej z zapamiętywaniem tekstu. Jeśli wiedziałem, że ekipa, z którą trzymam zna jakiś kawałek a ja za cholerę nie to przygotowywałem szybciutko same chwyty i pozwalałem śpiewać innym. Ja byłem tylko szafą grającą ->link do artykułu na ten temat. To przyśpieszało mi pozyskiwanie coraz większego repertuaru.

Kolejnym sposobem, który pomógł mi w przełamaniu tremy to oczywiście po kilku godzinach szampańskiego spotkania w gronie przyjaciół kiedy  każdy mógł śpiewać to  wtedy byłem dla wszystkich już wirtuozem gitary i śpiewu.

Zawsze starałem się dobierać takie towarzystwo które będzie czuło się przy gitarze swobodnie. Chodzi o to, że nie każdego jara gitara. To jest ważne na początku, kiedy jeszcze trema pojawia się bardzo często. Przy osobach, które też lubią taką rozrywkę można poczuć się swobodnie.

Share

2 Articles Written

Similar Articles to read