Muzyk uliczny

Details

pianista-fotograf-small

Ludzi żyjących na ulicy jest bardzo dużo. Są oni różni. Jedni żyją na niej przez pół życia, inni tylko sezonowo, a jeszcze inni zaledwie nocą.
Grajek muzyczny to druga osoba obok bezdomnego, która jest najczęściej kojarzona z uliczną osobowościom. Jednak muzyk muzykowi jest nierówny, dlatego i go można podzielić na kilka kategorii.

Granie w ciągu dnia

Dzienny muzyk uliczny kompletnie różni się od tego, który gra nocą. W ciągu dnia są też na to inne warunki. W większości polskich miastach trzeba mieć wykupione miejsce, jak i dostać zgodę, aby móc tak zarabiać pieniądze. Brak takiego upoważnienia może skutkować  mandatem.
Oprócz owych nakazów i zakazów ważna jest też publiczność. Ludzie zabiegani codziennymi sprawami raczej nie przystaną na dłuższą chwilę, by posłuchać wykonywanego utworu. Słuchają przelotnie, choć oczywiście zdążają się wyjątki. Muzyka powinna być w gruncie rzeczy łagodna – dookoła są bardzo różnic ludzie, w tym dzieci.

muzyk uliczny

Nocne gwiazdy

Tak, w nocy to już zupełnie jest inne granie. Oczywiście i w tym przypadku trzeba się ustawić w odpowiednim miejscu, by być jak najbardziej zauważalnym. Tylko, iż w nocy trzeba liczyć się z faktem, iż publiczność nie jest zazwyczaj trzeźwa. To ma swoje złe i dobre strony. Dobre to takie, że jak człowiek pijany to również jest to człowiek hojny. W tym czasie jest możliwe szybsze zarobienie większej sumy niż w ciągu dnia – w szczególności podczas sezonu. Zła wiadomość jest taka, że ludzie nie przystają, by do końca posłuchać twórczości muzyka, a po prostu dobrze się bawić. Płacą by artysta zagrał dla nich ich ulubioną piosenkę. Płacą, by mogli pośpiewać razem z nim. A co najczęściej chcą śpiewać – Oczywiście Whisky Dżemu.

Nocny zarobek również zależy od tego, czy oprócz bycia muzykiem jest się też wodzirejem. To często dobry kontakt z publicznością pozwala na otrzymanie większej ilości papierków w pokrowcu.
Jednak w nocy to też trzeba uważać czy jest się gwiazdą, czy też nie. Po ulicy szwenda się wiele osób, które swoim zachowaniem mogą spowodować, że występ zostanie przerwany.

Share

12 Articles Written

Similar Articles to read

Komentarze

Comments

  • Gracjan 3 lata temu

    Muzyka uliczna – ok. W moim mieście jest bardzo dużo takich muzyków. Jeden z nich ma nawet swoje własne utwory. Sądzę że jest to wyjątkowa sztuka uliczna. Muzyka niekomercyjna w tym wydaniu podoba mi się o wiele bardziej.

  • Firmitas 3 lata temu

    Temat ciekawy, ale szkoda, że tak krótko rozwinięty.
    Lecę zerknąć na dalsze wpisy, bo czuję, że mogą być ciekawe. 🙂

Zostaw komentarz